Rezervace
Znojmo

77 DIVŮ Znojma


Jako starověký svět měl svých sedm nepřekonaných divů, tak i Znojmo, historicky třetí nejdůležitější město Moravy, se může pochlubit svými unikátními poklady. A bylo by v tomto případě příliš skromné zůstat u čísla sedm... Proč ne třeba rovnou sedmdesát sedm divů? Že je to mnoho? Jeden den na poznání města jistě nestačí! Přijeď a poznej Znojmo důkladně!

ubytování Znojmo, penzion Znojmo, pension Znojmo


Obdivuhodnost Znojma je především dána už jeho samotnou polohou. Stojí na vysoké skále nad řekou Dyjí v místech, kde se poslední výběžky Českomoravské vysočiny rozplývají do rovinatých plání Dyjsko-svrateckého úvalu. Historii tu lze vycítit na každém kroku. Jako pevnost a prosperující sídlo bylo Znojmo cenným trumfem v rukou českých králů a moravských markrabat. Důležitost byla od počátku 11. století podtrhnuta blízkostí rakouské hranice a polohou na staré zemské stezce z Prahy do Vídně. Slavné dějiny města lze nejlépe dokumentovat na jeho četných architektonických památkách, které vytvářejí ukázkovou učebnici všech stavebních stylů: hradní areál s barokním zámkem a národní kulturní památkou, románskou rotundou Panny Marie sv. Kateřiny, nebo monumentální gotický děkanský chrám sv. Mikuláše a další půltucet středověkých kostelů a klášterů včetně obrovitého komplexu budov premonstrátského opatství Louka. Daleko více než kterékoli jiné město v České republice je Znojmo živoucí ukázkou skvělého života v období renesance: měšťanských domů z tohoto období se dochovaly ve městě desítky. A vysoko nade všemi shlíží štíhlá radniční věž – neodmyslitelná dominanta města.

ubytování Znojmo, penzion Znojmo, pension Znojmo


Slunné arkádové dvory a elegantně zaklenuté mázhauzy nabízejí posezení žíznivým turistům, tajemný středověký labyrint podzemních chodeb láká k dobrodužným výpravám, vinné sklípky zase k degustacím všemožných vzorků skvělých moravských vín. Vždyť Znojmo je také proslulým centrem vinařství. A kdo se již městského ruchu nabažil, může odpočinout v příjemném chládku parků a příměstských lesoparků, nebo může vyrazit obdivovat panenskou přírodu Národního parku Podyjí.

ubytování Znojmo, penzion Znojmo, pension Znojmo


Jako pomůcka při výběru lokalit, které určitě stojí za zhlédnutí, a jako spolehlivý zdroj informací Ti, milý návštěvníku, jistě poslouží právě předkládaná textová kolekce Sedmdesáti sedmi divů Znojma. Je výběrem toho nejzajímavějšího, čím se Znojmo pyšní a co bys také třeba omylem mohl při poznávání města opomenout. Pro snadnou orientaci bude přiložena i přehledná mapa.

ubytování Znojmo, penzion Znojmo, pension Znojmo

Znojmo


Ne nadarmo se Znojmu již za starého c. k. mocnářství říkalo „Perla jižní Moravy“. Staré heslo prokázalo svoji životnost a budiž oprášeno! Vždyť Znojmo je dnes opět kvetoucí město s přívlastkem!! Neváhej tedy, drahý návštěvníku, a vydej se na objevnou pouť městem a jeho okolím. Znojmo je jako jeho proslulé víno – jakmile je jednou okusíš, pocítíš zrádnou touhu poznávat je znovu a znovu. Buď prosím co nejsrdečněji vítán!

ubytování Znojmo, penzion Znojmo, pension Znojmo

ubytování Znojmo, penzion Znojmo, pension Znojmo